Dobrovoľný hasičský zbor
Dobrovoľný hasičský zbor Lednica, držiteľ Čestnej zástavy DPO SR
Z histórie zboru
Dobrovoľný hasičský zbor Lednica bol založený v roku 1880. Zbor, ktorý sa v tom čase volal Fajerman (hasičov volali fajermani), založil pán Strakovič. Stal sa i ich prvým veliteľom.
V roku 1888 dostala obec aj prvú štvorkolesovú ručnú striekačku s čestným znakom miestnych hasičov. Striekačka bola vyrobená viedenskou firmou a bola prvou z rady výzbroje miestnych hasičov.
Od roku 1918 funkcie postupne zastávali, veliteľ Beregy, Pavol Staňo, Pavol Egly, Alojz Nábilek, Štefan Barka. Po premenovaní Dobrovoľného hasičského zboru na Dobrovoľný požiarny zbor, v rokoch 1948 - 1990 boli veliteľmi Jozef Pekár, Šimon Chudada, Ladislav Baláž, Ladislav Martiš, Emil Majerko, Juraj Papuča a Miroslav Ház. Od roku 1991, po omladení celého výboru, vykonáva funkciu veliteľa Dobrovoľného hasičského zboru Emil Majerko ml.
V roku 1948 bola založená dychová hudba DHZ, jediná v bývalom okrese Púchov. Mala 24 členov a bohatú históriu. V tejto dychovej hudbe hrali: Ladislav Baláž, Tomáš Baláž, Bohuslav Baláž, Blažej Baláž, Viktor Barka, Emil Bielik, Kamil Bielik, Pavol Drgo, Štefan Chudada, Emil Majerko, Pavol Majerko, Anton Majerko, Jozef Majerko, Ján Matejíček, Ondrej Matúš, Ondrej Mikulčík, Ferdinand Štefina a Rudolf Vítek.
Počas funkcie veliteľa DPZ Štefana Barku v roku 1952 bola zadovážená motorová striekačka PS 8. Pre členitosť a rozsiahlosť obce bola vymenená za DS 16. Počas účinkovania veliteľa Emila Majerku dostal DPZ Tatru 805, ktorá bola výhodná na rýchlu prepravu požiarnikov k zásahu.
Neskôr bola dodaná aj nová pojazdná prenosná motorová striekačka PPS 12. (Miroslav Egly pri námetovom cvičení)
Počas funkcie veliteľa Juraja Papuču v roku 1977 bol postavený nový stojan na sušenie hadíc, ktorý je zo železnej konštrukcie. O renováciu požiarnej zbrojnice sa zaslúžil veliteľ Miroslav Ház v roku 1990.
Od roku 1991 za účinkovania veliteľa Emila Majerku ml. obecný úrad v Lednici postupne zakúpil pre DHZ cisternovú striekačku CAS 25 RTHP, novú prenosnú striekačku PS 14 R, prenosný plávajúci stroj PPMS 7203. Bola rekonštruovaná hasičská zbrojnica (zavedená voda, vybudované vnútorné toalety, vonkajšie sú v dostavbe, prekryté schodište, ktoré čaká rekonštrukcia).
Spoločensko kultúrná oblasť
V roku 1978 bola nadviazaná družba s DPZ obce Nedašova Lhota na Morave. Každoročne sa obe organizácie zúčastňovali na súťažiach, výročných schôdzach i na spoločenských zábavách.
Dôležitou udalosťou v roku 1980 bolo 100. výročie založenia DPZ v Lednici, na ktorom sa zúčastnili vedúci predstavitelia DPO okresu, veľa občanov obce i okolia. Prítomní boli aj zástupcovia družobnej obce Nedašova Lhota. Všetkých hostí, ako i ostatných občanov privítal predseda organizácie. Na úvod osláv vyhrávali dve dychové hudby, jedna z Lednice druhá z družobnej Nedašovej Lhoty. Vyvrcholením bola súťaž požiarnych družstiev, ktorá sa konala pod hradom.
Významnou udalosťou roku 1991 bola oslava ďalšieho, už 111. výročia z požiarneho zboru. Pri tejto príležitosti boli niektorým požiarnikom odovzdané medaily a diplomy.
Samozrejmou súčasťou tejto oslavy bola aj súťaž požiarnych družstiev.
Oslavy následného 120. výročia založenia DHZ v Lednici boli rozšírené o významnú udalosť posvätenia novej zástavy DHZ. Významným medzníkom v živote DHZ bola ďalšia oslava 125. výročia založenia, v roku 2005. Oslava začala hasičskými hrami pre deti, kde súťažili v rôznych disciplínach.
Súčasne prebiehal i "Deň otvorených dverí" na hasičskej zbrojnici.
Po príchode pozvaných hostí, členov a ostatných zučastnených sa prítomní presunuli slávnostným pochodom k soche svätého Floriána (patróna hasičov). Tu položili kyticu kvetov. Svätá omša za hasičov a následná členská schôdza bola zavŕšená aktom odovzdania "Čestnej zástavy DPO SR" predsedovi DHZ Lednica Stanislavovi Balážovi.
Ďalšie aktivity
DHZ organizuje Malotraktor Cup 4x4, (súťaž zručnosti vo vedení doma vyrobeného malotraktora na podvozku TATRA 805), 4. ročník sa konal v roku 2004.
Vo februári 1982 bol založený záujmový krúžok "Mladý požiarnik", ktorý viedol Miroslav Egly. Jeho členovia sa zúčastňovali súťaží poriadaných v rámci celoštátnej hry "Plameň". Najúspešnejšími rokmi "Mladých požiarnikov", ktorých už viedol Pavol Papuča bol rok 1995, keď sa dievčatá po víťazstve v okresnom kole v Pruskom prebojovali na krajské kolo v Rimavskej Sobote. Tam sa umiestnili na druhom mieste. Rok 1996 bol opäť uspešný, keď dievčatá na krajskom kole v Krupine zopakovali umiestnenie a chlapci skončili na piatom mieste.
V tomto roku sme boli naviac úspešný i na súťaži o pohár firmy PYROSTOP Žilina, kde sme obsadili 4. a 7. miesto. V roku 1997 dievčatá i chlapci vyhrali okresné kolo v Beluši. Dievčatá sa za odmenu zúčastnili táborovej olympiády v Trenčíne a chlapci dostali pozvanie na medzinárodnú súťaž do Zlína, ako zástupcovia Slovenska, kde si vybojovali druhé miesto za Rakúskom. Ďalšíe úspešné vystúpenia. V roku 2002 po víťazstve v okresnom kole v Záriečí sme sa prebojovali do krajského kola v Lehote pod Vtáčnikom, kde sme skončili na 5. mieste.
Tu sme získali 2. miesto v pohárovej súťaži v požiarnom útoku s vodou. V okresnom kole hry "Plameň" (rok 2003 Horovce) boli dievčatá na 2. mieste a chlapci na 3. až 4. mieste. Rok 2004 hry "Plameň" (Púchov) chlapci na 6. a dievčatá na 2. mieste. V tomto roku sa naši mladí hasiči zúčastnili i "Mladežníckeho hasičského trojboja" o putovný pohár primátora mesta Púchov. Ďaľšie okresné kolo hry "Plameň" (2005 Kvašov) nám prinieslo 1. miesto pre dievčatá a 6. miesto pre chlapcov.
V previerkach pripravenosti DHZ (muž, ženy a dorast) dosahujeme dobré výsledky:
- 1996 okresné kolo, Pruské – muži 3. miesto
- 1997 obvodové kolo, Horovce – muži 2. miesto
- 1999 okresné kolo, Beluša – dorastenky 1. miesto
- 1999 krajské kolo, Bánovce nad Bebravou – dorastenky 3.miesto
- 2001 okresné kolo, Lysá pod Makytou – ženy 1. miesto
- 2001 krajské kolo, Pruské – ženy 4. miesto
- 2002 okresné kolo, Zubák – muži 3. miesto, ženy 1. miesto
- 2003 okresné kolo, Visolaje – ženy 1. miesto
- 2003 krajské kolo, Trenčianske Bohuslavice – ženy 6. miesto
Od roku 1995 poriada DHZ súťaž o "Pohár starostu obce Lednica", na ktorej sa zúčastňujú požiarne družstvá aj zo susedných okresov. Naše hasičské družstvá sa tiež zapájajú do pohárových súťaží, v ktorých najmä družstvo žien dosahovalo v rokoch 2000 až 2003 veľmi dobré výsledky.
Najväčšie požiare
Rok 1974 - vznikol požiar u Rudolfa Rusnáka, kde zhorela hospodárska budova zle uskladneného uhlia. V tom istom roku zhorela stodola u pani Masarykovej. Požiar vznikol od zapálenej udiarne. Rok1977 - zhorela maštaľ u Imricha Staňu, ktorá sa vznietila od svetlice. Rok 1978 - požiar v strede obce následkom čoho zhoreli dve stodoly. Požiar vypukol v stodole Jozefa Pekaru. Rok 1990 - zhorela stodola u Ondreja Matúša. Rok 1991 - vznietila sa hospodárska budova u Miroslava Eglyho. 6. január 1996 - stodola u Juraja Šimu. Od roku 1992 pomocou CAS 25 bolo uhasených veľa lesných a trávnatých požiarov v rámci obce i v rámci okrsku.
Dobrovoľný hasičský zbor má 58 aktívnych členov z toho 16 žien. Aktívne sa zúčastňuje organizácie fašiangov, ľudových zábav, dožiniek, cirkevných sviatkov, športových udalostí a návštev starých hasičov. Organizuje poznávacie zájazdy. Podieľa sa na preventívnych kontrolách, zveľaďovaní obce a je maximálne nápomocný občanom.
Kontakt:
https://www.facebook.com/groups/326634414042432/