FSk Ledničanka
Folklórna skupina LEDNIČANKA
Vznikla v roku 1978
Zakladajúci členovia:
Vedúca skupiny: Chudadová E.
Členky: Majerková H., Ivanová F., Drgová A., Slemenská I., Slemenská M., Gažová A., Gažová F., Balážová A., Mičková Š.
Neskôr: Humenská A., Šeligová V., Barková V.
Vedúcou skupiny je dnes pani Veronika Šeligová.
História zoskupenia
Obec Lednica – bývalé kráľovské mestečko, sa nachádza v malebnom údolí Bielych Karpát, obklopená prekrásnou prírodou a chránená zrúcaninou hradu. Život nebol nikdy ľahký, raz bolo lepšie, raz horšie, a tak ľudia svoje radosti a žalosti vyspievali v pekných piesňach. Od dávna sa spievalo v lednickom chotári, spievali sa piesne veselé, smutné, ťahavé aj príležitostné. Keď v roku 1974 bolo v obci založené JRD, mali ženy viac času na seba, na pieseň. Stretávali sa, aby si oddýchli po ťažkom dni a spoločne si zaspievali. Piesňami sprevádzali aj každoročné obecné dožinky, ale aj občianske sobáše. Hlavná aktivistka bola Helenka Majerková, ktorá chodila po dedine a zháňala staré piesne, zvyky a obyčaje. Žiaľ už nie je medzi nami, ale zanechala veľa materiálu, ktorý bol spracovaný vo viacerých pásmach. Tieto ženy, čo sa sem tam stretávali, založili aj na podnet okresnej kultúry, v roku 1978 „Ženskú spevácku skupinu“. Z okresnej kultúry vtedy medzi nich chodil Dr. Hluchý na výskum piesní. Ten ich doporučil na vystúpenie do Pribyliny a neskôr aj do Martina. Postupne do skupiny pribudli a v niektorých vystúpeniach účinkovali aj muži Špaček F., Ház E., Baláž F. a na harmonike doprevádzal Matejíček J.. Úlohou členiek bol výskum piesní, zvykov, ktoré boli spracované do nasledovných pásiem „Námluvy“, „Štvrtkový večer pred veselím“, „Svadba“, „Nosenie duchien mladej neveste“, „Drapačky“, „Kosenie a hrabanie sena“ a „Dožinky“. Ženská spevácka skupina sa premenovala na Folklórnu skupinu LEDNIČANKA. Dlhoročnou vedúcou skupiny bola pani Mičková Štefánia.
Súčasnosť – počet členov, aktivity
V súčasnosti má skupina 20 členov, vedúcou je Šeligová Veronika, ktorá je dlhoročnou členkou skupiny už do roku 1983. Členovia sa neustále obmieňali, ale medzi tých stálych patria Papučová Mária, Balážová Anna, Humenská Anna, Hrubčinová Anna, Kvasnicová Alena, Tomancová Anna, Slemenská Margita, Gažová Terézia, Gažo Miroslav, Kojtálová Eva, Levková Vierka, Remšík Ján, Kačík Jozef, Chobot Vladimír, Kislanová Ivana, Stolariková Danka, Barková Andrea, Eglyová Marcela a na harmonike doprevádza Ľubomír Gašpárek. K týmto členom sa občasne pridávajú aj ďalší nadšenci folklóru, najmä deti. Skupina sa pravidelne zúčastňuje na rôznych kultúrnych podujatiach v obci (Stavanie mája, Deň matiek, Posedenie pre dôchodcov, Adventný koncert) a samozrejme na najväčšej folklórnej slávnosti v obci na Tradičných lednických dožinkových slávnostiach, ktoré sa zakladajú na dlhej tradícii z minulosti. Slávnosti už presiahli rámec obce, pretože každoročne sa na nich zúčastňujú účinkujúci i diváci z mnohých častí Slovenska i zo susednej Moravy. V roku 2017 sa ku skupine pridali aj deti vo veku od 5-18 rokov a tak vznikla pod vedením Vandy Gažovej, Andrei Barkovej a Ľubomíra Gašpárka detská folklórna skupina. Ich prvé vystúpenie bolo na 17. tradičných lednických dožinkových slávnostiach v roku 2017. Deti sa zaoberajú tak spevom ako aj hraním na hudobných nástrojoch. V roku 2018 sa zúčastnili súťaže „Keď si ja zaspievam“. Deti spoločne so všetkými členmi Ledničanky nacvičili pásmo pre TV 8 „Zvyky a obyčaje od Kataríny do Troch kráľov“. Pásmo bolo vysielané na Vianoce 2017 na TV8.
Najväčšie úspechy – účasť na festivaloch a pod.
1) Okresná súťaž v Lysej, kde skupina získala II. miesto a v porote bola vtedy pani Ľuba Pavlovičová-Baková.
2) V Detve v r. 1984 v programe „Svadba na Považí“
3) V Detve v r. 1997 v programe „Stredné Považie“ s pásmom „Námluvy“, režisér Ing. Gruska
4) Relácia pre TV 8 v r. 2017 – „Zvyky a obyčaje od Kataríny do Troch kráľov.“
5) Vystúpenia na rôznych kultúrnych slávnostiach v susedných obciach Horná Breznica, Dolná Breznica, Zubák, Kvašov, Lednické Rovne, Streženice, Púchov, Červený Kameň, Mikušovce, ďalej v obciach Horná Maríková, Lysá pod Makytou, Hvozdnica, Praznov ako aj v Českej republike vo Valašských Kloboukoch, v Prlove, v Nedašove, v Starom Hrozenkove
6) Zúčastňuje sa rôznych súťaží a prehliadok organizovaných Považským osvetovým strediskom Považská Bystrica s pásmom „Drápanie peria“, „Štvrtkový večer pred veselím“, „Nosenie duchien mladej nevesty“, „Námluvy“, „Kosenie a hrabanie sena“, „Lednická svadba“
Špecifiká zoskupenia – charakteristiky, výnimočnosti, najmladší/najstarší člen, vlastný kroj
Vo folklórnej skupine sú rôzne vekové kategórie 80, 77, 63, 48-ročných členov, ale aj 20-ročné dievčatá. V detskej skupine sú deti od 5 do 16 rokov. Kroje sa zachovali pôvodné vlastné a podľa nich sa už doplnili aj nové. Zloženie lednického ženského a mužského kroja je spracované v knihe „Ľudový odev Ilavskej kotliny“ autor Richard Benech a kol. Do dnešných časov folklórna skupina udržuje v obci zvyk pred svadbou ísť zaspievať do rodného domu nevesty svadobné piesne a tak sa rozlúčiť s jej slobodou. Folklórna skupina významnou mierou obohacuje kultúrno – spoločenský život obce i regiónu. V roku 2018 skupina oslávi 40-te výročie svojho vzniku.
Veríme, že budeme mať vo folklóre v našich mladých členoch pokračovateľov a obetavých ľudí, ktorí náš lednický folklór, naše krásne kroje, piesne, zvyky budú posúvať ďalej a reprezentovať aj v budúcich rokoch a šíriť dobré meno FSk Ledničanke a aj obci Lednica.
Ďakujeme všetkým, ktorým bije srdce pre náš folklór, ďakujem všetkým, čo nám svoje skúsenosti a rady odovzdali a už nie sú medzi nami, ale v spomienkach zostávajú v našich srdciach.
Zo srdca ďakujem aj obecnému úradu a všetkým, ktorí prispeli akoukoľvek formou k rozvoju a upevneniu nášho folklóru v Lednici.
Obec
Dokument k 760. výročiu prvej písomnej zmienky o obci
Aktuálne počasie
Prevádzkový poriadok pohrebiska a platný cenník poplatkov Typ: PDF dokument, Velkosť: 3.92 MB
Návštevnosť
Návštevnosť:
ONLINE:1
DNES:54
TÝŽDEŇ:1408
CELKOM:337686